Vše o ZANZIBARU:
Zanzibar 2015 kitesurfing – by Kite4Fun
Zanzibar, to je ostrov s nádhernými bílými plážemi, krásným podmořským světem, překrásnou přírodou v nitru ostrova a hlavně místo, kde jsou naprosto ideální podmínky pro kiteboarding 🙂
Kitová sezóna na Zanzibaru je 2x ročně: v “naší zimě” od zhruba poloviny prosince do konce února a v “našem létě” od poloviny června do čtvrtky září.
S naší kite školou Kite4Fun jsme na ostrov vyrazili už pátý rok v řadě. Poprvé v prosinci – lednu 2014/2015, kdy jsme tady strávili měsíc a po druhé v polovině července, v dalších letech pak vždy v lednu/únoru. Naše zkušenosti se tedy budou opírat o tato dvě období a čas, který jsme na ostrově strávili a to, co jsme si zažili na vlastní kůži.
Takže začneme tím, co nás zajímá nejvíc 🙂
ZANZIBAR KITE SPOTY A LOKALITY:
Nejznámější oblastí pro kiting je oblast Paje – sem se sjíždí v obě období nejvíce kiterů. Na místě najdete několik kite center, kde si můžete uložit své vybavení a kde najdete zázemí s odpovídajícím servisem včetně kite školy. Např. Paje by Kite, Kite Center Zanzibar, Airborne, Kite Paradise /spolehlivá kite škola s nejširší škálou vybavení a profi instruktory/. V noci tady taky nejvíce všechno žije, každý večer je na nějakém místě party, kam se sjíždí všichni kiteři a vlastně asi celé Paje 🙂
Jambiani – spot jižně od Paje, cca 15 minut cesty skůtrem. Místo, které je nádherné hlavně při odlivu, za vodou se sice trochu projdete, ale za to tady budete kitovat v neskutečných barvách.
Na severu ostrova je pak další kiterská oblast – Waikiki. Sem jsme vyrazili na jedno denní výlet, oblast je celkově trochu odříznutá, spot je menší, při odlivu je tam úplný flat. Pokud máte čas a chuť, tak proč sem nevyrazit na výlet. Kiting je určitě nádherný i tady.
Nám se celkově nejvíce líbilo v Paje: největší a nejrozmanitější spot, více kiterů a vůbec tady na vás všechno dýchá skvělou atmosférou.
KITE SPOT V PAJE ZANZIBAR:
Ohromná plocha křiš’tálové vody pro kitování, nespočet m na šířku a cca 2 km na dýlku až k reefu, kam ti pokročilí z vás mohou vyjet na zhruba 1,5 m vlny. Za reefem se pak rozléhá širý oceán. To vše s výhledem na bílé pláže lemované palmami.
Dno je písčité bez mušlí a korálů, ty se začínají objevovat zhruba v půlce spotu, mezi korály jsou pak ježci a jiné potvůrky. Hloubka vody se odvíjí od přílivu a odlivu, který činí až 4m rozdíl! V maximálním odlivu tak člověk musí jít cca 800 m /nic hrozného, pěkná procházka/, aby si zakitoval a v maximálním přílivu pak po dvou krocích do vody už nestačíte.
NA CO SI DÁT POZOR VE VODĚ:
Při odlivu začínají z vody vystupovat vodní “zahrádky”. Špičaté kůly, na kterých místní pěstují řasy, které pak při odlivu sbírají. Kůly začínají trčet z vody a jsou vidět, takže byste do nich vjet neměli, ale je třeba si na to fakt dávat pozor ať se tam na ně nenapíchnete.
Blíž k úplňku se ve vodě začínají rojit malinaktý fialový medůzky, který žahají. Nejdedná se o nic brutálního, ale občas to pěkně štípně a ti citlivější můžou mít na kůži nějkou reakci.
Poukd přeci jen máte to štěstí a vrazíte si ježka do nohy, u kite centra Kite Center Zanzibar je místní “odbornice”, která vám ježka z nohy vypreparuje. Neříkáme, že je to míň bolestivý :-), ale asi je to ta nejlepší cesta jak se ho zbavit.
VÍTR NA ZANZIBARU:
Polovina prosince – polovina března: fouká side on shore Sever 5-9m/s (z levé strany)
polovina června – polovina září: fouká side on shore Jih 7-10m/s (z pravé strany)
V době přílivu se při silnějším větru, který je pro Zanzibar spíše typický, dělá chop a někdy i 1,5 vlny. Flat najdete v podstatě jen za odlivu, kdy se na ploše, kde je voda houfuje dost kiterů.
Nejvíce se na Zanzibaru jezdí kity 10.0 – 15.0 (chlapi), větší kity v místních centrech moc nenajdete a za slabého větru nikdo z kiterů většinou nejezdí. Pouze Ti, kteří jsou zvyklí na lowind a berou si s sebou větší kity. Zbytek čeká až přifoukne.
UBYTOVÁNÍ NA ZANZIBARU:
Základní otázkou je, kde chci bydlet a kolik za to chci utratit.
Můžete si koupit klasický zájezd do hotelu a na kite spot dojíždět. V této variantě máte zajištěný určitý komfort a informace od CK.
Podle nás je však mnohem pohodlěnjší, zábavnější, levnější a využívanější (bavíme-li se o kitingu), ubytovat se přímo v Paje (event. Jambiani, Nungwi atd.), v místních resortech – většinou se jedná o různé typické bungalovy, domky s všudy přítomnou kiterskou atmosférou.
Bungalov může být krásný, luxusní, ale taky obyčejná chatka ze dřeva s postelí (případně vícelůžkové) a společnou nebo vlastní sociálkou.
Ve vesnici Paje pak hodně nabízí ubytování místní. Jedná se většinou o baráčky ve vesnici s několika pokoji za velmi přijatelné ceny. Počítejte však, že ubytování bude skromnější, na pláž budete docházet cca 10 minut, což není nic strašnýho. Můžete si půjčit skůtr nebo kolo a dojíždět.
Ceny se liší dle období, mezi svátky jsou ceny asi jako všude nasazené cca 20-30%. Ubytovat se můžete v průměru mimo hlavní sezonu od 30 USD/pokoj pro dva – 50 USD/pokoj pro dva, ale i víc.
Resorty: www.booking.com – tady myslím vše odpovídá uvedeným informacím
Resorty a ubytování u místních: www.airbnb.com – v případě tohoto sreveru najdete dobré ubytování v poměru cena a výkon, vždy bychom se ale u místních vyptali majitele na veškeré potřebné info: vzdálenost, komfort jako sociálky, snídaně apod.
Může se stát, že v případě místních budete překvapeni a ubytování nebude odpovídat úplně představám, ale všechno se dá řešit 🙂
Myslíme, že většina z nás na Zanzibaru tráví 99% času mimo ubytování a taky víme, že člověk nesmí panikařit první den a trochu to vstřebat 🙂 Takže pokud vaše ubytování nebude odpovídat vašim představám, zkuste se na to nejdřívě vyspat 🙂 Oni ty hodnoty a vnímání se tady “nějak zázračně” mění po pár dnech, kdy každé ráno vidíte ten neuvěřitelný kýč kříšťálového oceánu, bílého písku a pohody 🙂
Reference: http://www.tripadvisor.cz/Search?q=paje
Většina pokojů je vyabena větrákem, který stačí. Klimatizace najdete spíš v luxusnějších pokojích.
Doporučené naše ubytování:
Mahali, Waterfront, Paje by Night, Ndame Beach Lodge, Zanzibar New Teddy’s Place, Arabian Nights, Hotel Kilima Kidogot Guesthouse, Jambo Beach Bungalows, Kitete Beach Bungalows
House by Haji – dům o 3 pokojích ve vesnici Paje, 5 min chuze na plaz cena cca 40 USD/noc/pokoj
Kisiwa on The Beach – pro náročnější
LETENKY ZANZIBAR:
Leteckých společností, které lítají na Zanzibar je několik. Hlavním měřítkem je smozřejmě cena, limit zavazadel a zda se jedná o let s přestupy, kolika a s jak dlouhým čekáním.
My jsme poprvé letěli s Condorem: Praha – Frankfurt -Zanzibar a vše bylo super. Měli jsme koupenou jen jednosměrnou letenku s tím, že jsme nevěděli jak dlouho budeme na ostrově zůstávat. Zpáteční letenky jsme pak ne moc šťastně (vzhledem k ceně) pořizovali cca dva dny před odletem s Fly Dubai.
V létě jsme letěli s Egypt Air přímo z Egypta, kde máme domovskou základnu. Přestupovali jsme v Tanzánii, odkud jsme letěli malým letadlem na Zanzibar.
Většina letů pak lítá s přestupem v Dubaii, kde je čekání od 2 hodin, ale klidně si tady počkáte i 18 hodin 🙂
Co se přepravy zavazadel týče, většinou máte 20 – 30 kg, příručák kolem 7 kg a za sportovní vybavení připlácíte.
Další letecké společnosti ozkoušené našimi klinety kitery: Emirates, Fly Dubai, Quatar airlines, Ethiopian Airlines.
www.skyscanner.com – na tomto serveru najdete ucelenou nabídku letů, doporučujeme se pak dívat i přímo na weby jednotlivých leteckých společností, ceny jsou přímo na jejich stránkách občas levnější.
Ceny letenek se pohybují od 10 000 – 20 000,- CZK – záleží na období a zda neběží nějaká akční nabídka.
DOPRAVA TANZANIE -ZANZIBAR:
Letecky: Z Tanzanie – Dar es Salaam létají pravidelné linky na Zanzbar, cesta trvá cca 20 minut a letenky se pohybují kolem 60 – 80USD/osoba + se připlácí nadváha. Golf bag se připlácí za cca 20 USD.
www.zanair.com
www.auricair.com
www.precisionairtz.com
Lodní doprava: Z přístavu Tanzanie – Dar es Salaam jezdí pravidelně lodní taxi, můžete jet buď rychlo lodí nebo klasickou. Cena cca 30USD
http://www.zanzibarquest.com/ferries-flights/ferry-dar- es-salaam-zanzibar.html
My vždy volili leteckou dopravu, cena letenky v poměru ceny za lodní transport, čas přepravy lodí (několik hodin dle typu lodě) apod. nám vždy vyšla jako rozumnější varianta, ale je to na každém z vás.
TRANSPORT Z/NA LĚTIŠTĚ:
Transport z/na letiště do místa ubytování taxíkem (Paje a okolí) seženete přímo na letišti a cena je cca 40 – 50 USD. Většinou vám transport zajistí ochotně z místa ubytování.
VIZUM ZANZIBAR:
Na letišti v Tanzanii nebo Zanzibaru (dle letu) je potřeba zakoupit vizum 50 USD/osoba.
OČKOVÁNÍ NA ZANZIBARU:
Žlutá zimnice se v této zemi nevyskytuje. Při cestách z endemických oblastí (subsaharská Afrika, Latinská Amerika) může být však záznam o očkování proti této nemoci povinně vyžadován (prevence importu infekce žluté zimnice nemocným cestovatelem):
https://www.ockovacicentrum.cz/cz/zanzibar
Přesto si vždy doporučujeme zjistit aktuální informace.
INTERNET ZANZIBAR ZANTEL:
V místě ubytování a v restauracích se dá někde připojit na wi-fi, ta nebývá moc silná, a proto doporučujeme pořídit SIM od místního operátora Zantel a mít vlastní internet. 2 GB pořídítě za cca 250 CZK.
SIM se dá koupit v obchodě s potravinami v Paje nebo na letišti (a letišti je to zbytečně drahé, jako vše co tam prodávají).
Nám internet fungoval bez větších problémů téměř po celém ostrově, místy v odlehlejších lokalitách je signál slabší a efekt na sílu signálu může mít i počasí, pokud se přežene velká bouře, signál chvilku kolísá.
MĚNA – HOTOVOST, PLATBA KARTOU, VÝBĚR Z BANKOMATU:
Na Zanzibaru je měnou Tanzanský šilink. 1 000 TZS = cca 12 CZK (rok 2015). S sebou doporučujeme USD. EUR si můžete vzít taky, ale USD tady mají určitě radši.
Peníze si jeďte vyměnit hned po příletu ve Stone Town (na letišti jsou kurzy trochu mimo), takže poproste taxikáře a on vás vezme do směnárny.
Mnohem lepší nám ale přišlo si peníze vybrat přímo z bankmatu ve Stone Town, kam vás opět rád hodí váš taxikář. Bankomat nám fungoval bez problémů, je tam ale jen jeden takže komplkace může nastat 🙂
Doporučujeme vybrat dostatečné množství hotovosti, jinde na ostrově bankmonaty nejsou, pokud vám tedy dojde hotovost budete muset jet zase do Stone Town (cena taxi cca 40 USD).
Platba kartou: ve větších restauracích, které jsou součástí nějakého ubytování šlo v pohodě platit kartou. V místních a menších restauracích neuspějete.
Platba v USD: v restauracích se dá se platit v USD, ale počítejte s odpovídajícím kurzem 🙂
Možnost “urgentní výměny v Paje by Night” : pokud vám dojde hotovost a nutně potřebujete vyměnit, menší obnos do cca 100 USD jsou vám někdy ochotni vyměnit v Paje by Night. Bohužel se na to nedá spolehnout, může a nemusí to vyjít. Nám se to jednou podařilo a jednou ne.
KLIMA:
Zima: naše zimní období tedy prosinec – únor je na ostrově nejtepleji. Vysoké teploty a zároveň také velká vlhkost. Ve vnitrozemí pak skoro každý den prší.
Léto: naše letní období červen – začátek září je na ostrově nejchladnější. Přes den teploty letní, kolem 30 C, večer se ale ochlazuje a je to i na mikinu a kalhoty, záleží na tom jak jste nebo nejste otužilí. Teploty klesají k 20 – 25 C a fouká studený vítr.
KOMÁŘI:
Komáři jsou na ostrově po celý rok, v období okolo prosince je jich podstatně víc než v červenci. Neni to nic dramatickýho, všechna ubytování mají nad postelí moskitieru, kterou doporučujeme opravdu používat. S sebou si vemte nějaký repelent na večer. My jsme žádnou dramatickou invazi komárů nezažili, ale ..:-)
DOPRAVA NA ZANZIBARU:
Na Zanzibaru je několik možností jak se dopravovat:
Taxi: přeprava taxíkem je na Zanzibaru relativně drahá
Skůtr: nejlepší variantou je půjčit si skůtr: pro tuto variantu potřebujete mít mezinárodní řidičák nebo na místě vyřídit potvrzení, že můžete skůtr řídit, vyřízení potvrzení trvá cca 2-3 dny a stojí cca 10 – 20 USD. Cena půjčení skůtru je cca 20 USD/den – pokud si půjčíte skůtr, je povinnost mít helmu
Kolo – na místě lze půjčit kolo
Kde půjčit skůtr, auto nebo kolo: v místě ubytování vám určitě rádi pomůžou se zařízením, dále se můžete zeptat v kite centrech nebo na pláži určitě hned při první procházce narazíte na místního “obchodníka”, který vám pomůže 🙂 nebojte se o cenách výletů a půjčení v rámci možností smlouvat a nechte si říct dostatek informací, řiďte se selským rozumem 🙂
STRAVOVÁNÍ:
Na Zanzibaru je vyníkající místní kuchyně, a to především čerstvé ryby a mořské plody. Asi nejlepší chobotnice a kalamáry jaké jsme kdy jedli. Nebojte se, kdo neholduje mořským potvůrkám, najít se skvěle i tak 🙂 Většina restaurací patří k nějakému typu ubytování.
Skvělé jsou místní restaurace, kde jsou ceny zhruba o 1/3 menší a kvalita jídla a porce jsou stejné ne-li lepší. Doporučujeme místní restauraci BOUSINGA v Paje, vedle Paje by Night, kam chodí jíst i většina na ostrově žijících kiterů, instruktorů apod. skoro vždy bylo plno a jídlo i cena jsou naprosto skvělé.
Taková “hodně” místní restaurace je na hlavní silnici v Paje. Uvidíte tady většinou hodně místních, ale i turistů. Za pár korun se najíte opravdu hodně: podávají kuřecí na jehle, zeleninu, masové koule, plněné chleby, čerstvý kokos… .
Snídaně jsou většinou v ceně ubytování. Obědy a večeře pak na pláži v restauracích, kterých je na místě dostatek. Dle typu ubytování si můžete i vařit. Na pláži se pak můžete domluvit s rybáři, že vám chytnou nějakou čerstvou potvůrku a určitě vám jí i rádi ugrilují.
Ceny:
hlavního jídlo v restauraci cca 7 – 10 USD. pivo 2 USD
voda 1-2 USD alko-koktejly 3-5 USD
Alkohol: přímo v Paje je obchod s alkoholem, kde koupíte v podstatě veškerý alkohol (víno i tvrdý) za ceny jak v ČR.
Drinky – na ostrově mají skvělé míchané nápoje, nám učarovala místní Caipirosca. Hodně tady frčí taky místní rum, který můžete koupit v obchodě s alkoholem v Paje.
Ovoce: na pláži prodávají čeretvé kokosy a další typické místní ovoce. My si tady jednoznačně zamilovali a vytvořili závislost na Passion fruit.
Grilování na pláži: skvělým zážitkem je grilování na pláži, poptejte se v místě ubytování, rádi vám tuhle akcičku zorganizují
VÝLETY ZANZIBAR:
Zanzibar patří k perlám Indického oceánu a na ostrově je možné podniknout řadu výletů, aspoň některé opravdu stojí za to:
Šnorchlování s defíny – naprostá pecka, skočíte přímo do hejna delfínů a šnorchlujte přímo u nich, jedoznačně nejlepší výlet na Zanzibaru a zážitek na celý život, většinou jednou nestačí 🙂 DOPORUČUJEME!Jozani národní park – procházka národním parkem, kde uvidíte opice
Spice Tour – Zanzibar je ostrovem koření, podívejte se jak se co pěstuje a jaké má léčivé účinky Stone Town – historické město: návštěva vězení otroků apod.
Prison Island – výlet na ostrov za obřími želvami
Blue Safari – celodenní výlet lodí se šnorchlováním
Rybaření: s místními rybáři aj.
Nungwi – ejkrásnější pláže Zanzibaru, dojedete v pohodě z Paje na skůtru
The Rock – restaurace na skále přímo v oceánu
Další peckou je půjčit si skůtr a projet si ostrov sám. Můžete si tak udělat vlastní okruh na místa, která vás zajímají a zažít trochu adrenalinu.
JAZYK na Zanzibaru:
Na Zanzibaru se domluvíte všude anglicky.
BEZPEČNOST A NA CO MYSLET:
Jste v Africe, na ostrově. Pokud vás štvou obchodníci, kteří si rádi povídají, místní, kteří vás občas budou chtít jako turistu natáhnout, jako asi všude v podobných zemích, tak si tím budete akorát zbytečně kazit dovolenou.
Pokud máte s sebou cenné věci a necháte je někde na pokoji, může se stát, že vás vykradou. Bohužel se nám tato nepříjemnost stala hned 2 návštěvu a tak vám rádi sdělíme více informací jak se tomuto vyvarovat. Často se toto děje v levnějších možnostech ubytování, velmi často je tato věc domluvena s místní majitelem ubytování a místní mafii. Vybírejte ubytování kde je možnost trezoru!
Bezpečnost na ostrově je ok, ale opět pokud vyrazíte o půlnoci na večerní procházku sami po pláži s batohem, může se stát že na vás vyskočí místní borci s mačetou s požadavkem odevzdat veškeré cenné věci… :-(((
Nicménně Zanzibar je nádherné místo, ráj na zemi a my se sem určitě budeme vracet.
Všechny informace se opírají o naše osobní zkušenosti a mohou se lišit.
Pokud byste se chtěli na cokoliv zeptat, doporučit nebo poradit, neváhejte se nám ozvat, jsme vám plně k dipsozici.